ELECTIONS 2019 LIVE: East Lindsey Results

The count for Burgh-le-Marsh. ANL-190305-130624001
The count for Burgh-le-Marsh. ANL-190305-130624001

Here are the results as they happen at the East Lindsey District Council elections. Successful candidates are marked in bold below...

Currently the Conservative Party holds power in East Lindsey District Council with 38 seats. Thirty-five district wards are being contestedand there are 116 candidates.

l Alford (two seats):

Conservative – Sarah Devereux - 671

Conservative – Graham Marsh - 585

Labour – Jean Shutt - 306

27.73% turnout.

l Binbrook:

Conservative – Richard Fry - 496

Labour – David Southall - 144

l Burgh le Marsh:

* Skegness Urban District Society – Jimmy Brookes - 393

Conservative – Neil Cooper - 251

32% turnout

l Chapel St Leonards:

Labour – Fiona Brown

Labour – Tony Cox

Conservative – Paul Hibbert-Greaves

Conservative – Mel Turton-Leivers

l Coningsby and Mareham (uncontested):

Conservative – Stan Avison

Conservative – Martin Foster

Conservative – Alex Hall

l Croft:

* Conservative – Sid Dennis - 409

Labour – April Jagger - 48

Skegness Urban District Society – Tom Noble - 48

Independent – Eric Peacock - 130

l Friskney:

Labour – Andy Allen -56

* Independent – Carleen Dickinson - 269

Conservative – Tom Tuplin - 178

l Fulstow:

Labour – Jason Garrett - 74

Independent – Edward Mossop - 496

Conservative – Julie Wetton - 194

l Grimoldby:

Independent – Terry Knowles - 432

Labour – Sue Partridge - 142

32.5% turnout.

l Hagworthingham:

Conservative – Will Grover - 457

Labour – Rae Rigby - 118

33,11% turn out

l Holton le Clay and North Thoresby 
(uncontested):

Independent – Terry Aldridge

Labour – Phyll Smith

Halton Holgate

* Independent - Jim Swanson - 489

Labour- Julia Southhall - 59

Conservative - Nigel Welton 180

l Horncastle

Conservative – Richard Avison - 687

Conservative – Sean Matthews - 352

Conservative – Craig Moore - 499

Independent – Sandra Campbell-Wardman - 772

Labour – Dominic Hinkins - 507

Liberal Democrat – Fiona Martin - 907

28.65% turnout.

l Ingoldmells

* Conservative – Colin Davie - 244

Labour – Philip Ernest - 84

Skegness Urban District Society – Steve Walmsley - 169

l Legbourne

Conservative – Adam Grist - 560

Labour – David Hoyles - 146

31.39% turnout

l Louth North Holme:

Independent – Maurice Bellwood - 95

Labour – David Hall - 217

Conservative – Fran Treanor - 196

28.17% turnout.

l Louth Priory and St James:

Independent – Andrew Leonard - 614

Labour – Sarah Parkin - 715

Conservative – Pauline Watson - 391

33.37% turnout.

l Louth St Margaret’s:

Conservative – Chris Green - 290

Independent – Alastair Meiklejon - 114

Labour – Dominic Sivell - 166

29.34% turnout.

l Louth St Mary’s:

Labour – Ellie Green - 48

Independent – Jill Makinson-Sanders - 647

37.85% turnout

l Louth St Michael’s:

Labour – Jim Drake - 187

Independent – George Horton - 401

33.52% turnout.

l Louth Trinity:

Conservative – David Ford - 74

Labour – Ros Jackson - 244

Independent – Julia Simmons - 122

25.19% turnout

l Mablethorpe:

Conservative – Terence Brown - 649

Conservative – Stephanie Carruthers - 627

Labour – Graham Cullen - 989

Labour – Tony Howard - 848

Labour – Claire Newman - 720

Independent – Helena Poskitt - 430

28.56% turnout.

l Marsh Chapel and Somercotes:

Independent – Sandra Dykes - 419

* Conservative – Daniel McNally - 693

* Conservative – Paul Rickett - 473

Labour – Trisha Newman - 177

l Roughton:

Conservative – William Gray 462

Labour – Stuart Jameson 117

Turnout: 31.9%

l Sibsey and Stickney:

* Conservative – Tom Ashton - 863

* Conservative – Neil Jones - 758

Labour – Danielle Farrell - 242

l Spilsby:

*Independent – David Mangion - 274

Labour – Laura Stephenson - 69

Conservative – Rod Williams - 181

23.11% turnout.

l Skegness, Scarborough and Seacroft:

*Skegness Urban District Society – Billy Brookes - 631

Skegness Urban District Society – Paul Sutton - 539

Skegness Urban District Society – Bob Walker - 509

* Conservatives – Dick Edginton - 629

* Conservatives – Steve Kirk - 588

Conservative – Colin Wright - 437

Labour – Kevin Evans - 283

Labour – Maggie Gray - 346

l Skegness St Clements:

Labour – Mark Anderson - 205

Labour – Phil Gaskell - 164

Conservative – Susan Blackburn - 307

Conservative – Jim Carpenter - 296

* Skegness Urban District Society – Richard Cunnington - 296

* Skegness Urban District Society – Mark Dannatt - 390

l Skegness Winthorpe:

* Skegness Urban District Society – Danny Brookes -514

* Skegness Urban District Society – Trevor Burnham - 396

Labour – Ian Dutton - 174

Labour – Judi Gaskell- 223

Conservatives – Ricky Gandecha - 205

Conservatives – Carl Macey 324

l Spilsby

* David Mangion - 274

Labour - Laura Stephenson - 69

Conservative - Vincent Williams - 151

l Sutton on Sea (two seats):

Conservative – Adrian Benjamin - 886

Conservative – Helen Matthews - 890

Labour – Steve Holland - 392

37.81% turnout.

l Tetford and Donington:

Conservative – David Andrews

Labour – Robert Pearce

Lincolnshire Independents – Daniel Simpson

l Tetford and Donnington

Conservatives - David George Andrews 479

Labour - Robert John Pearce

Lincolnshire Independent - Daniel Anthony Simpson

l Tetney:

Independent – Chris Frear - 118

Independent – Steve McMillan - 214

Conservative – Stuart Watson - 209

Labour – Ellen Wright - 53

l Wainfleet:

* Conservative – Wendy Bowkett - 395

Labour – Paula Clarke - 124

l Willoughby with Sloothby:

Labour – Graham Burnby-Crouch -64

* Independent – Stephen Eyre - 485

Conservative – Colin Matthews- 223

l Withern and Theddlethorpe:

Conservative – Sandra Harrison - 409

Independent – Stephen Kirby - 187

Labour – Hilary Powell - 62

l Woodhall Spa:

Labour – John Alexander - 223

Conservative – Thomas Kemp - 797

Conservative – Craig Leyland - 956

33.42% turnout.

l Wragby:

Labour – Graham Archer - 131

Conservative – Julie Platt - 450

29.9% turnout.